Jak zmniejszyć zużycie paliwa

Coraz droższe życie, a jednocześnie wciąż rosnące potrzeby zmusiły nas do tego, żeby nie zaprzestawać na jednym samochodzie w rodzinie. Większość z nas posiada własny samochód, żeby swobodnie się poruszać i dojeżdżać do pracy. Paliwo jednak staje się z roku na rok coraz droższe, dlatego coraz bardziej staramy się o ekologiczną jazdę, o jak najmniejszym zużyciu paliwa. Jednak nie każdy wie jak jeździć, żeby zaoszczędzić.

Podstawową zasadą jest jazda płynna. Warto jest jeździć utrzymując jedną prędkość, dzięki temu zużywamy mniej paliwa, niż przy ciągłej zmianie prędkości. Mianowicie przy dużych zmianach prędkości, zużycie paliwa automatycznie nam się podwyższa. Dlatego należy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Jeśli z daleka widzimy czerwone światło lepiej jest zwolnić na mniejsze obroty, żeby ograniczyć hamowanie i późniejsze ruszanie, gdy zmieni się ono na zielone. Ruszenie z miejsca to dla pojazdu ponad 20% więcej potrzebnej energii. Jeśli jednak pojawi się sytuacja, że musimy gwałtownie przyspieszyć, dobrze jest używać tylko do 3/4 głębokości pedała gazu.

Dodatkowo dużo paliwa tracimy przy używaniu klimatyzacji. Warto jest ją ograniczać, a jeśli już z niej skorzystamy to lepiej ją ustawić tylko o kilka stopni mniej, niż wysokość temperatury panującej na zewnątrz. Klimatyzacja jest świetnym sposobem na upalne dni, jednak jeśli chcemy troszkę zaoszczędzić to stosujmy ją z umiarem.

Popularną metodą stosowaną przez kierowców w celu zaoszczędzenia na paliwie jest tzw. „jazda na luzie”. No i racja, samochód który jedzie w ten sposób spala o wiele mniej paliwa niż na biegu. Tak samo należy pamiętać o właściwej zmianie biegów. Im niższy bieg, tym wyższe obroty, co równa się większemu spalaniu. Dobrze jest umiejętnie z tej zasady korzystać i w odpowiednim czasie zmieniać bieg. Tak samo dzieje się dzięki hamowaniu poprzez stopniową redukcję biegów. Zużycie paliwa wtedy także jest niższe.

Obecnie wiele samochodów ma już komputer i elektroniczny wyświetlacz zużycia paliwa. Możemy tym sposobem sami sobie zaobserwować, przy jakich czynnościach liczba nam spada i mamy mniejsze spalanie. Możemy sobie na tej podstawie sami wypracować sposób na ograniczenie zużycia paliwa do minimum i wypracować sobie swoją własną metodę. Dzięki ekonomicznej jeździe nie tylko oszczędzamy nasz budżet, ale także środowisko.

Proces rejestracji samochodu
Poprzedni post
Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej
Następny post

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *